Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Yazar Yorum Yap 109 views

Piyasadaki gerginliğin artarak devam ettiği ortamda olumsuz başlayan bir haftayı, piyasaya gelen tepki hareketi sayesinde bir nebze olsun rahatlamış olarak kapattık. Hafta başında 6230$ olan BTC, hafta içerisinde 5750$ seviyesini yeniden test ederek piyasada panik havası yaşattı. Bu seviyeden gelen tepki ile 6500$ seviyesine kadar hızlı bir şekilde yükselen BTC, hafta kapanışını 6350$ seviyesinden yaparak %2 değer kazanmış oldu. BTC’ ye gelen bu tepkinin piyasadaki altcoinlere de hareket getirdiğini görüyoruz. Şimdi hafta içerisinde oluşan teknik olayları inceleyip değerlendirmemize geçelim.

Haftaya düşüş ile başlayan BTC’ nin dört gün boyunca bu düşüşünü sürdürdüğünü görüyoruz. Bu düşüş hareketi ile birlikte bir önceki dip seviyesi olan 5750$ seviyesi de yeniden test edilmiş. 5750$ seviyesinin destek olarak çalışması neticesinde güçlü bir tepki hareketinin geldiğini görüyoruz. Bu tepki hareketi ile birlikte iki gün içerisinde 750$ fiyat artışı oluşmuş. Haftanın son gününde ise bu tepki hareketinin düzeltmesi niteliğinde bir düşüş görüyoruz. Tepki hareketinin gelmesi ile birlikte geçtiğimiz hafta belirttiğim RSI-fiyat arasındaki pozitif uyuşmazlığın işlev gördüğünü söylemek doğru olacaktır. Hacim konusunda ise tepki oluşumuna kadar düşen seyir, tepki hareketinden sonra belirgin bir artış söz konusu. Ancak piyasanın genelinde de olduğu üzere hacmin zayıf seyrettiğini söyleyebilirim. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemizi yapabiliriz.

Piyasa haftaya gergin başladı ancak hafta sonuna girerken tepkinin gelmesiyle nihayet bir dönüş sinyali aldık. Henüz net olarak boğa piyasasına girdik demek için erken olduğunu düşünüyorum. Bu aşamada piyasa hareketlerini yakından takip etmek gerekecektir. BTC’ nin bu tepkisi ile altcoin piyasasının da hareketlendiğini görmek piyasanın dönüşe hazırlandığını gösteren bir veri olarak düşünülebilir. Mevcut durumda ise BTC’ nin düşen trendine kadar artış gösterdiğini görüyoruz. Bu trendin yukarı kırılmasının boğa sezonu için bir anahtar niteliği taşıdığını düşünüyorum. A trendi yukarı kırımında takip edeceğimiz direnç bölgesi E (6450$) seviyesi olacaktır. Bu seviyenin üzerinde ise FIBO2 (6755$) seviyesi gündeme gelecektir. FIBO2 (6755$) seviyesinin yukarı kırılması ve üzerinde kalıcı olmasının piyasaya ilginin artmasını sağlayacağını düşünüyorum. Piyasanın ilgi görmesi de hacmin artmasını sağlayacaktır. FIBO2 (6755$)  seviyesi geçilir ise bir sonraki adımda fiyatın B trendinin üzerine geçmesi olacaktır. Fiyatın B trendinin üzerinde hareket etmesi sağlıklı bir boğa piyasası görünümünü teşkil edeceğini düşünüyorum. Piyasa olumsuz seyreder ve A düşen trendi kırılamaz ise fiyat yeniden düşüşe geçecektir. Bu noktada grafikte daha önceden de gördüğümüz sert hareketler görmek mümkün olacaktır. Destek olarak takip edeceğimiz ilk bölge ise 6000$ seviyesidir. Bu seviyenin altında ise yeni dip olan 5750$ seviyesi gündeme gelecektir. RSI indikatörüne baktığımızda düzeltme neticesinde yönün aşağı olduğunu görüyoruz. Ancak 45 değerine ulaşarak aşırı satım bölgesinde uzaklaşması yükseliş için olumlu bir sinyal oluşturmuş.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba