Bitcoin’de 1 milyonluk kayıp

Yazar Yorum Yap 270 views

 İstanbul‘da tadilat işleriyle uğraşan Şahin B., yıllardır çalışarak biriktiği ve sattığı evinden kalan parasını değerlendirmek isterken, internette kripto para (Bitcoin) kazancı vaat edenlerin ağına düştü. Yaklaşık 1 milyon lira dolandırıldığını belirten Şahin B. savcılığa suç duyurusunda bulundu. İşte bitcoin üzerinden gerçekleştirilen yeni dolandırıcılık yöntemi son dakika haberinin detayları

Bitcoin dolandırıcılığına ilişkin suç duyurusu, Şahin B.’nin avukatı Eser Çömlekçioğlu tarafından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapıldı. Savcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde, kripto para dolandırıcılığında sistemin nasıl işlediği tüm ayrıntılarla gözler önüne serildi. İşte son dakika haberinin ve şikayet dilekçesinin çarpıcı ayrıntıları;

WEB SİTESİNDEN ŞEBEKENİN AĞINA DÜŞTÜ

Dilekçeye göre, tadilat işleri ile uğraşan Şahin B. yıllardır çalışarak biriktiği ve sattığı evinden kalan parasını değerlendirmek isterken, kripto para birimi alım-satımı ile ilgili bir gayrimenkul şirketinin internetteki reklamına tıklaması üzerine şebekenin ağına düştü.

Bilgilerine böyle eriştiler: Web sitelerindeki çerezleri kullanan şebekenin telefon bilgisine erişip, Şahin B. ile irtibata geçtiği belirtildi.

Dilekçedeki bilgilere göre, İngiltere’nin alan kodu olan +44’lü bir numaradan aranan Şahin B.’ye firma temsilcisi güvenilir bir yatırım aracı kurumu olduklarını, yatırım yapmak isterse BTC (Bitcoin Borsası) üzerinden hisse senedi, kripto para alabileceklerini, yatırılan paranın 48 saat içerisinde 2’ye, hatta 3’e katlanarak kar edileceğini, bunun kaçırılmaz bir fırsat olduğunu söyledi.

Ancak kripto para şirketinin talepleri bununla da bitmedi. Firma tarafından tekrar aranan Şahin B.’ye “Burada az kazanım olur, ‘kaldıraç’ yazmıyor, tekrar para göndermeniz gerekir” denildi. Şahin B. de aynı gün 380 bin, iki gün sonra da 420 bin lira EFT yaptı.

Bu işlemlerin ardından yatırılan toplam 1 milyon 20 bin lira karşılığında Şahin B.’nin kripto para hesabında 25 bin dolar zararla 145 bin dolar para olduğu bilgisi iletildi.

Firma yetkilisinin tekrar araması üzerine Şahin B. sistemden ayrılmak ve parasını geri almak istediğini bildirdi. Ancak firma yetkilisi “Yazık değil mi abi 25 bin dolar ile zarar edip ayrılıyorsun. Biz bunu 200 bin, 500 bin dolar yapacağız. Bizim firmada kimse zararla ayrılamaz” diyerek, tekrar Şahin B.’yi ikna etti.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba SeCReT SeCReT