Ethereum Nereden Alınır ?

Yazar Yorum Yap 242 views

Ethereum ETH Nedir?

Ethereum tıpkı bitcoin gibi madencilik yapılarak elde edilebilen bir coindir. Ethereum madenciliği yapan insanlar, bilgisayarlar ve yüksek donanımlı cihazlar ile ethereum üretebilmektedir. Ethereum da blockchain teknolojisine bağlı bir sistemdir. Ethereum, kriptopara piyasasının önemli parçalarından biridir ve bugün dünyada bitcoinden sonra en çok işlem gören coin durumundadır. Tüm ethereum işlemleri güvenli ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilir.

Ethereum Nasıl Alınır?

Eğer Türkiye’de ethereum satın almak istiyorsanız, öncelikle bu alanda hizmet veren kriptopara borsalarından birine üye olmanız gerekmektedir. Türkiye’de ethereum satın alabileceğiniz BTCTurk ve Paribu gibi firmalar bulunmaktadır. Bu firmalardan herhangi birini tercih edip üye olduktan sonra, hesabınızı doğrulamanız gerekir. Hesabınızı doğrulamanız hesabınızı güvenliği ve banka işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde yapabilmeniz için önemlidir. Hesabınızı da doğruladıktan sonra artık bu siteler üzerinden ethereum alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Bu alım satım işlemlerini yapabilmek için öncelikle üye olduğunuz borsaya Türk Lirası yatırmanız gerekmektedir. Türk Lirası yatırma işlemlerinizi havale, EFT ya da Papara üzerinden yapabilirsiniz. Para yatırma işleminizi de tamamladıktan sonra artık sahip olduğunuz Türk Lirası bakiyenizi kullanarak ethereum satın alabilirsiniz. Ethereum satın alırken market ya da kolay alış gibi seçenekler bulunur. Bu seçeneklerin ne işe yaradığı üye olduğunuz siteler üzerinden öğrenebilirsiniz.

Ethereum Cüzdanı Ne İşe Yarar?

Ethereum satın almak ve bu etherum birikiminizi saklamak için bir alana ihtiyacınız vardır. İşte bu alana da Ethereum Cüzdanı denmektedir. Bu alanda hem etherumlarınızı depolayabilir, hem kolayca işlem yapabilir, hem de istediğiniz zaman bakiyenizi kontrol edebilirsiniz. Ethereumlarınız somut olarak biriktiremezsiniz. Dolayısıyla ethereum cüzdanları da online olarak hizmet vermektedir. Tüm kayıtlar ve tüm sahip olduklarınız blockchain zinciri üzerinde yer almaktadır.

9Blockchain teknolojisi üzerinde yer alan her cüzdanın bir anahtarı vardır. Bu anahtarlar büyük harf, küçük harf ve rakam dizilimlerinden oluşur. Eğer biri size ehtereum göndermek isterse ya da siz birine ethereum göndermek isterseniz, bu anahtarlar kullanılarak coin gönderilip alınabilir. Olası bir hırsızlıktan korunmak ya da başka sorunlarla karşılaşmamak için anahtarların gizli tutulması önemlidir.

Ethereum Bankadan Satın Alınabilir mi?

Ethereum Türkiye’de hizmet vermekte olan bankalar tarafından satılmamaktadır. Dolayısıyla herhangi bir bankadan ethereum satın alamazsınız. Ethereum satın alabilmekte için kripto para borsalarından birine üye olmanız gerekir. Bu borsalardan herhangi birine üye olduktan sonra, herhangi bir banka hesabınız üzerinden üye olduğunuz bu borsaya para aktarabilir ve bu para ile o borsa üzerinden ethereum satın alabilirsiniz. Türkiye’de bankalar aracılığıyla ethereum satın alınamadığından, ethereum satın almanın tek yolu budur.

Etehreum’un Tarihi

Ethereum 2013 yılında piyasaya çıkmış olan bir coindir. Bitcoin’den sonra piyasaya çıkan ikinci coin olma özelliği taşımaktadır. Ethereum, kriptopara araştırmaları yapan ve aynı zamanda da programcı olan Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiş olan bir coindir. Ethereum aynı zamanda açık kaynaklı bir sistemdir ve tamamen halka açıktır. Dünya üzerinde en çok tercih edilen ikinci coindir ve kriptopara piyasasında bitcoinden sonra en değerli coindir.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar

Her ne kadar bitcoin ve ethereum birer coin olsa da, bu ikisi arasından belirli farklar vardır. Örneğin ethereumun blok süresi 14-15 saniye iken, bitcoinde bu süre 10 dakikadır. Aynı zamanda Ethereum için işlem ücretleri bitcoin işlem ücretlerinden daha düşüktür. Örneğin 2018’in başında ethereum için işlem ücreti 0.33 dolarken, bitcoin için bu değer yaklaşık 23 dolardır. Ethereum sürekli, yeterince tutarlı olan yeni dijital paralar üretir. Fakat bitcoin madenciliğinde oran her 4 yılda bir yarı yarıya azalmaktadır.

Tüm bunların dışında hem ethereum hem de bitcoin blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Her iki coin için de tüm işlem geçmişi bu blockchain teknolojisi içinde tutulur. Ethereum’un bitcoinde olmayan bir özelliği de, ethereum platformu içerisinde akıllı sözleşmelerin bulunmasıdır. Bu sözleşmeler sayesinde taahhütler ve değer transferleri otomatik bir şekilde gerçekleşir. Bu konu hakkında daha geniş, detaylı ve doğru bilgilere ulaşmak için uzmanlardan destek almak gerekir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba