Fed Başkanı Powell’den açıklama;Kripto para ödeme değil spekülasyon aracı…

Yazar Yorum Yap 114 views

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, kripto para birimlerini, “birer ödeme aracından çok, birer spekülasyon aracı” olarak gördüğünü, bu nedenden dolayı, “dolardan çok altına benzediklerini” ifade etti.
Uluslararası Ödemeler Bankası (Bank for International Settlements – BIS) tarafından Pazartesi günü düzenlenen zirvede konuşan FED Başkanı Jerome Powell, bugüne kadar dijital para birimlerinin, “iyi birer dşayet deposu” olamadıklarını vurguladı ve bu birimlere dair düzenlemelerin henüz olması gerektiği düzeylerde olmadığına dikkat çekti. Powell, Bitcoin gibi diğer gelişmekte olan özel sektör para birimleri tarafından motive edilmediğini ifade etti.

Fed’in bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) piyasaya sürülmesinde “acele etmesine gerek olmadığını” ve mevcut iki katmanlı sistemi istikrarsızlaştırmak istemediğini belirten Powell, herhangi bir potansiyel dijital para biriminin mevcut sistemle ve nakit kullanımıyla bir arada var olması gerektiğini vurguladı.

Fed’in merkez bankası dijital para birimine dair çalışmalarının sürdüğüne de dikkat çeken Powell, yalnız, bunun gerçekleşebilmesi için Kongre’den, yönetimden ve kamuoyundan daha geniş bir destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Powell ilaveten, Fed’in bu aşamada, dijital para birimine dair bir karar verebilmek için henüz hazır olmadığını ekledi.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba SeCReT SeCReT