Gizemli mucit Bitcoin zengini: “BİTCOİN’İ TEKNOLOJİ SOYLULARI İCAT ETTİ”

Yazar Yorum Yap 107 views

Bitcoin, dünyada kullanım oranıni giderek artırıyor. Covid-19 salgını döneminde artan bol likiditenin etkisiyle yatırımcılar alternatif getiri arayışına yöneldi. Bununla birlikte kriptop paralar hemen her yaştan insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Sabah Gazetesi Yazarı Ferhat Ünlü, dünyanın ilk kripto para birimi Bitcoin’i köşesinde yazdı…
Paranın dşayeti; tarihte ilkin krallardan başlayarak soylu sınıfların bir kâğıt parçasına veya madene atfettiği güven üzerinden belirleme edilmiştir. Para, sonrasında genel kabul görmüş ve nihayet dönemleri aşabilme kabiliyetiyle hem evrensel, hem de çağlar ötesi bir ‘geçer akçe’ye dönüşmüştür.
“BİTCOİN, HER ŞEY GİBİ MALİYETSİZ DEĞİL”

Zamanımızın dşayet belirleme edicisi ise ‘piyasa’ denilen o soyut varlığın yanı sıra insanlık üzerindeki etkisini giderek artırmakta olan teknoloji. Bitcoin bunlardan ikincisinin ürettiği dalgalar üzerinde yükseldi ve ‘kripto anarşinin geçer akçesi’ne dönüştü. Sanal bir varlık olsa da Bitcoin, her şey gibi maliyetsiz değil. Şubat 2021 itibarıyla dünyada Bitcoin için harcanan enerji ülkemizin yıllık elektrik kullanımının yüzde 40’ını aştı. Cambridge Üniversitesi’nin hesaplamasına göre Bitcoin üreticileri dünyada en çok elektrik üreten 29 ülkeden sonra 30. sırada. ‘Teknoloji tanrısı’nın herhangi dağıttığı ödülleri toplamak için hangarlarda muhafaza edilen dev bilgisayarlar kullanıldığı müddetçe Bitcoin’in elektrik faturası katiyen düşmez.
GİZEMLİ MUCİT KRİPTO PARA ZENGİNİ

Dünyanın ilk kripto para birimi ve blok zinciri Bitcoin, kim olduğu meçhul teknoloji soyluları tarafından dolaşıma sokuldu. (Satoshi Nakamota isimli bir mucitten söz ediliyor ancak gerçek kişi olduğu bile şüpheli. İsminin şaşırtmaca olduğu, bir Japon olmadığı ve şifreleme uzmanı olduğu görüşü yaygın. Nakamoto’nun aşağı yukarı 1 milyon adet Bitcoin’i olduğu sanılıyor. Şubat 2021 fiyatı baz alındığında aşağı yukarı 57.7 milyar dolarlık bir servete tekabül eder bu. Nereye götüreceksin arkadaş, kefenin cebi yok ki.)
“BİTCOİN’İ TEKNOLOJİ SOYLULARI İCAT ETTİ”

Bitcoin’i teknoloji soyluları icat etti ancak şimdi kripto para; berberde, kahvehanede kendi hayatına sihirli bir değneğin dokunmasını isteyen hernet hayatının içinde. Öyle ki geceleri ahenkak üzere gözünü kapattığında, gün boyunca izlediği için gözünün önüne istemsiz gelen Bitcoin’in anlık yükseliş-düşüş grafiklerini zaruri sinema gibi izlemek zorunda kalanlar var. Ekonomiden, siyasetten ve teknolojiden hakkıyla anlayamayanlar için kumar gibi bir şey. Yakında Bitcoin intiharları yaygınlaşırsa şaşırmayın. Prototipleri görülmeyen başlandı bile.
PARA, PARA OLALI BÖYLESİNİ GÖRMEDİ

Bütün bu yaşadığımız süreçleri Timothy C. May’in 1988 gibi bu tür işler çok erken bir yılda yayınladığı manifestoyu bilmeden anlamak olası değil. Kripto Anarşist Manifesto adı verilen bu manifesto, hepi topu bir A4 kâğıdı boyutunda, hacimsiz ancak öngörüsü yüksek bir metin. 2018’de ölen Timothy C. May, daha o dönemde anarşizmin bilişim teknikleri vasıtasıyla uygulanması kehanetini gündeme getirmişti ve bunda da haklı çıktı. Şöyle diyordu:
Bu bildiriyle aslında May, hem anarşizm tehlinete dikkat çekti, hem de dijital âlemde mülkiyet, ilk hücum edenlere ait olacak diyerek bugün müşahede ettiğimiz ‘dijital anarşinin’ teşvikçilerinden oldu.
Lidyalılardan beri para, para olalı böyle bir şey görmedi dense yeridir. Bitcoin, hakikaten ‘piyasa’ denilen o sözde tanrının tılsımını bir nebze de olsun bozdu. ‘Piyasa tanrısı’nın yerini ‘teknoloji tanrısı’ alırsa neler olabileceğinin fragmanını gösterdi bize. Devletlerin esamesinin okunmadığı, anarşinin kol gezdiği, sosyal güvenilirğin yok olacağı bu teknolojik gelecek pek umut vadetmiyor. Düzenin birçoksü, anarşiden yeğdir. Öyle ancak düzenden umduğunu bulamayanlar da dijital âlemdeki kaostan kendi düzenlerini kurmaya çalışıyorlar. Boşuna değil, düzenden memnun olmayan alt sınıfların bu furyanın peşine daha fazla takılması, boşuna değil.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba SeCReT SeCReT