Hacim artmaya devam ediyor Kripto paralara düzenleme gelecek mi?

Yazar Yorum Yap 118 views

Kripto paraların kullanımı dünya genelinde gün geçtikçe artıyor. En çok kripto para kullanan ülkelerden biri olan Türkiye’de de prosedür hacmi oldukça yüksek. Talebin yükselmesiyle beraber bir düzenleme olasılığının de arttığı konuşuluyor. Hernet aklındaki temel soru ise şu: Kripto paralara vergi gelir mi?
Tüm dünyada kullanımı yaygınlaşan kripto paralara Türkiye’de de ilgi son derece fazla. Hatta Türkiye 1 milyonu aşkın kripto para kullanıcısıyla dünyada dördüncü, Avrupa’da ise ilk başta yer alıyor.

Artan taleple beraber kripto pazarına bir düzenleme gelme olasılıki ve olası düzenlemelerin bir vergilendirme içerip içermeyeceği de tartışılıyor.

Türkiye’de kripto para kullanımının yaygınlaşmasıyla akıllarda görünen vergi konusunu Avukat Ömer Kömüç ve Avukat Elçin Karatay hurriyet.com.tr için değerlendirdi.

Kripto paraların hukuki niteliği nedir?

Avukat Ömer Kömüç: Kripto paralar mevzuatımızda tanımlanmamış durumda. Kripto paralar değişim aracı olmaları yönüyle paraya benzemekle beraber, para olarak nitelendirilemez. Ayrıca cismani olmadıkları için hukuki olarak eşya şeklinde de nitelendirilemez. Mevcut yasal düzenlemeler kapsamında para, eşya, menkul kıymet tanımlarına da dahil edilmesi olası değildi
Kripto pazarında yapılacak olası düzenlemelerde farklı ülkelerdeki modellerin gündeme gelmesi bekleniyor.

Avukat Ömer Kömüç: Kripto paralarla yapılan prosedürlerin ve elde edilen kazançların vergilendirileceği kuşkusuzdir. Nitekim, ABD, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde kripto paralardan elde edilen kazançlar çeşitli vergilere tabidir. Türkiye’de de vergilendirileceği konusu esasen bir süredir gündemdeydi.

Avukat Elçin Karatay: Özellikle ticari prosedürler açısından gelir ve kurumlar vergisi hususlarında vergilendirilebilir. Ancak, hem hangi vergilerin ne biçimde uygulanacağı hem de yapılacak hesaplamalar konusu ile ilgili çok ciddi soru işaretleri bulunuyor. Bu nedenle vergilendirmenin nasıl yapılacağına dair ilgili kurumlarca açıklama yapılması ya da özel vergilerin belirlenmesi gündeme gelebilir.Vergilerin kripto paraya olan ilgiyi ne yönde etkileyeceği konusu ile ilgili ise iki farklı görüş hakim.

Avukat Elçin Karatay: Kurumsal yatırımcıların ve blokzincir projeleri geliştirmek isteyen kişilerin vergilendirme konusunun netleşmesi ile sektöre olan ilgileri artabilir. Nitekim, bu kişiler vergilendirme gibi hukuki hususların netlik kazanmaması ve bu nedenle oluşan risk nedeniyle yatırım yapmaktan ya da proje geliştirmekten çekinebiliyor.

Avukat Ömer Kömüç: Türkiye’de kripto para yatırımcılarının sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Kripto paralardan elde edilen kazançlarda herhangi bir vergi ödeme yükümlülüğü olmaması bu ilgiyi arttırmış olabilir. Yapılması planlanan vergi düzenlemesi, alınacak vergi oranlarına göre yatırımcıların ilgisi kuşkusuz azalabilir ya da yatırımcılar yabancı kripto para borsalarına yönelebilirler.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba SeCReT SeCReT