Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kripto Kullanıcılarını ilgilendiren Açıklama

Yazar Yorum Yap 308 views

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto para platformlarından kullanıcı bilgilerini talep etmesi yönündeki haberlere dair Bakanlıktan açıklama yapıldı.
Kripto paranın suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı konusu ile ilgili yoğun olarak kullanıldığı için Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) bu suçları engellemek ve takip edebilmek adına platformlardan bilgi talep edilebildiğinin ifade edildiği Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadeleri kullanıldı:

  • Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklar ile ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.
  • Günümüz dünyasında çoğu ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit-FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektir.
  • Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız içeriğinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.
  • MASAK mali ve finansal çoğu alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde bulunan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı basitçer sağlıyor olsa da, bilhassa anonim bir yapıda olmaları bundan dolayı suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanabilmek mümkündür.
  • MASAK’ın görev ve yetkileri kapsamında ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya dair olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba SeCReT SeCReT