İstanbul’da kripto para çetesine operasyon: 119 Çinli gözaltında

Yazar Yorum Yap 89 views

Silivri’de site içerisinde 9 ayrı villakiralayıp kripto para çağrı merkezi kuran şüpheliler gözaltına alındı. 18 Çinli şüphelinin 101 kişiyi, pasaportlarına el koyarak zorla çalıştırdığı ve site dışına çıkmalarını yasakladığı belirlendi. Şüphelilerin, Çin’de yaşayan vatandaşları sahte kripto para danışmanlığı yaparak dolandırdığı belirleme edildi.
18 Çinli şüpheli, Türkiye’de çalışma vaadi ile Çin’den bilgisayar mühendisi ve uygulamacısı olmak suretiyle 101 kişi getirdi. Gelen kişilerin pasaportlarına el koyarak zorla çalıştıran şüpheliler, kişilerin sitenin dışına çıkmasını yasakladı. İnternet üzerinden Çin’e ‘kripto para danışmanlığı’ biçiminde reklam veren şüphelilerin, dolandırdıkları kişilere “Sanal paranızı bize teslim edin, biz iki katını kazanıp geri size teslim verelim” dediği öğrenildi.

GİZLİCE KAÇAN İKİ ÇALIŞAN POLİSE İHBARDA BULUNDU

Gece saatlerinde siteden gizlice çıkarak en yakın polis karakoluna giden iki çalışan, kendilerinin zorla çalıştırıldığını ve site içerisinde onlarca kişinin zorla tutulduğunu ifade etti. İhbar üzerine harekete geçen Asayiş Şube Gasp Büro Amirliği ekipleri, 30 ekip ve 100 polis ile operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda 101 çalışan ve 18 şüpheli gözaltına alındı. Mağdur oldukları anlaşılan ve Türkiye’ye turistik vize ile giriş yaptığı belirlenen Çin uyruklu çalışanlar gerekli prosedürler için İl Göç İdaresine gdolayıldü.
Operasyonda villalardan ikisinin yemekhane ve yatakhane olarak kullanıldığı belirleme edilirken, şüphelilerin çalışanlara aylık 7 bin Çin Yuanı ödediği belirlendi. Öte yandan, operasyonda 1 milyon 500 bin lira para, 712 cep telefonu, 112 bilgisayar, 677 sim kart, para sayma makinesi ve birden fazla harddiske el koyuldu. Adliyeye sevk edilen 18 şüpheliden 6’sı menfaatildığı adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba SeCReT SeCReT