Kripto Para Dolandırıcılığı, Google Play Store ve App Store’da da Gözükmeye Başladı

Yazar Yorum Yap 85 views

Kripto para sektörünün tanınmışleşmesiyle Google Play Store ve App Store’da dolandırıcı programların sayısında büyük bir artış yaşandı. Sahte cüzdan programları, insanların hem bilgisini çalmak hem de paralarını ele geçirmek için kullanılıyor.
Bildiğiniz üzere kripto para dünyası, son haftalarda daha önce görmediği kadar taleple karşılaştı. Kısa bir süre içinde dev isimler ve şirketler kripto para ile ilgili heyecanlandırıcı açıklamalar yaptı, çoğu kripto para birimi bu zamana kadar gördüğü en yüksek dşayeti görmeyi başardı. Dün de en dşayetli para birimi olan Bitcoin, 60 bin dolar seviyesini aşarak yeni bir rekor kırdı.

Tabii ki her şeyde olduğu gibi kripto para dünyası da taleple beraber bu talepten yararlanmak isteyen kötü niyetli kişilerle doldu. Örneğin dün, İstanbul’da sahte kripto para danışmanlığı çetesine bir operasyon düzenlenmişti. Kripto para dünyasında çanları çalmaya başlayan sahtecilik, Google ve Apple’ın uygulama mağazalarında da kendisini gösterdi.

Kripto para sahtekârlığı uygulama mağazalarındaki yerini aldı:
Google Play Store ve App Store, kripto paraların tanınmışleşmesiyle beraber sahte kripto para cüzdanı programlarıyla doldu. Bu cüzdanları kullanmayı çalışan kullanıcıların cüzdana attıkları her bir para, kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildi. Üstelik bu kişileri durdurmak için programları mağazadan kaldırmak yeterli olmuyor. Çünkü bu programlar bir biçimde tekrar güvenlik protokollerini aşarak uygulamayı yayına alabiliyorlar.

Bahsi geçen programlar, birden fazla kimlik avı saldırıları için kullanılıyor. Uygulamalar, kullanıcılara güven aşılamak için tanınmış kripto para cüzdanlarının adlarını kullanıyor. Kripto para dünyasında böyle olayların dönüyor olması şirketlerini adlarının adının çıkmasının yanı sıra sektör için de büyük bir problem teşkil ediyor.
Kullanıcılar, bir kez dolandırıldıktan sonra doğal olarak kripto para dünyasından uzaklaşmaya başlıyorlar. Bu da ne kadar fazla insan dolandırılırsa o kadar fazla insanın bu dünyaya sırtını çevireceği demek. En sonunda da kripto paralara olan yatırım normal şartlarda olabileceğinden daha az seviyelere inmeye başlıyor.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba SeCReT SeCReT