Madencilik Siteleri Karşılaştırması: Hangi Site Ne Kazandırıyor

Yazar Yorum Yap 357 views

Bugün ele alacağımız yazıda, ponzi olmayan ve gerçek madencilik yapan bulut madencilik şirketlerinin; paket fiyatlarını, ROI sürelerini (başlangıçta yapılan yatırımın geri dönüş süresini) ve yatırım kazanç tablolarını inceleyeceğiz. Ayrıca merak edenler için ROI nasıl hesaplanır sorusuna cevap arayacağız.

Bitcoin Bulut Madencilik

Bitcoin bulut madenciliği nedir ve nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ancak özetlemek gerekirse online olarak satın alınan veya kiralanan Bitcoin madencilik cihazlarının, madencilik gelirlerinin elde edilmesinin müşteri ile paylaşıldığı Bitcoin madencilik hizmeti denebilir.

Bu hizmeti yıllardır yapan şirketler olduğu gibi bu işi yaptığını söyleyip aslında “yapmayan” dolandırıcı şirketler de bulunmaktadır. Zamanında Türkiye’de birçok vatandaşı dolandıran şirketler olmuştur. Bu şirketleri nasıl anlayabileceğinize yönelik makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Bu şirketlerden zamanında gerçekten çalışanlar üzerine CoinTurk olarak bir analiz yapmıştık, analizimize buradan ulaşabilirsiniz.300’den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin bulut madencilik şirketleri ne yazık ki Bitcoin fiyatının düşme trendinde olduğu 2018 yılında birçok paketini kapattığı gibi, karlılığını sürdüremeyenler şirketler piyasadan çekildi. Bugün ise son dönemde Bitcoin fiyatının tekrar artışa geçmesi ile tekrar kazançlı hale gelen Bitcoin bulut madenciliği şirketleri yükselen trend olmaya başladılar.

Sizler için piyasada uzun yıllardır bilinen Bitcoin bulut madencilik şirketlerinin satışa sunduğu paketlerin karlılığını değerlendireceğiz. Bu değerlendirme Ağustos 2019 yapılmıştır. Yazıyı okuduğunuz tarihte değerlerde değişim yaşanmış olabilir; ama temelde hesaplama mantığı aynı şekilde değişmeden ilerlemektedir.

Bulut Madencilik Şirketleri Şimdi Ne Durumda?

HASHNEST

Bitmain gibi Bitcoin madencilik cihazlarını seri üretim üretip tüm dünyaya satan bir şirketin kardeşi olan Hashnest, muhtemelen Bitcoin bulut madencilik sektörünün en güvenilir şirketlerinden birisidir.

Ne yazık Bitcoin madencilik gücü değil, Bitmain’in ürettiği cihazlar üzerinden satın alarak Bitcoin madencilik gücü satın alınabilir veya aktif borsasından anlık değişen fiyatlarla TH satın alabilirsiniz.

Şu an satışta olan cihaz 50 TH/S güç sağlayan AntminerS17pro cihazıdır. Cihazın satış bedeli 3499 $ olup, 1 TH/S başına maliyeti 69,98$ dır. Bu cihaz için günlük bakım bedeli olarak TH/S başına 0.0828$ ücret alınacağı belirtilmektedir. Günlük 0.24 $ gelir üzerinden hesapla, bakım gideri düşüldükten sonra günlük net gelir 0.15 $ diyebiliriz. Böyle bir hesap ile ROI 466 gün olarak hesaplanabilir.

GENESIS MINING

Genesis firması aslında Bitcoin bulut madenciliği gerçek anlamda kurumsal bir şirket olarak ele alan ilk servis sağlayıcıdır diyebiliriz. 2013 yılında kurulmuş şirket muhtemelen birçok kişiye binlerce dolar kazandırmıştır.

Paket satışı olan Genesis Mining, iki tip kontrat satmaktadır. Her iki kontrat tipi de 18 ay süre ile sınırlıdır. Ancak temel fark “Classic” pakette bakım ücreti günlük 1 TH/S başına 0.15 $ dır. “Zero” pakette ise bakım ücreti yoktur ancak fiyatı yüksektir. Gelin sizinle 1 TH/S üzerinden her iki paketi analiz edelim.

Classic pakette her ne kadar en az 3 TH/S alıma izin olduğunu düşünsek bile, “ben hep 1 TH/S” alırım diyerek analizimizi yapalım. 1 TH/S için Classic paket için ödememiz gereken bedel 46,33 $. 1 TH/S karşılığında günlük 0.24 $ gelir elde edeceğiz. Günlük bakım giderini düştüğümüz 0.09$ günlük gelirimiz olacaktır. Yatırımın geri dönmesi açısından ROI hesabına göre 514 gün gibi sabırla beklememiz gereken bir zaman dilimi hesaplayabiliriz. Sözleşmemiz bitiyor ama yatırımımız geri dönemiyor. Ki zorluk derecesinin artmadığını varsayıyoruz.

Zero paket için ise 1 TH/S 135,33 $`a gelmektedir. Bakım bedeli olmadığı için 0.24$ gelir ile hesaplarsak ROI 563 gün gibi sabır taşının çatlayacağı günleri göstermektedir.

HASHFLARE

Hashflare sektörde uzun süredir faaliyet gösteren ve aslında anahtar teslim madencilik sistemleri kuran bir firma iken bulut madencilik hizmetine geçmiş bir firmadır. Şu an satışta bir paketi yok, ancak satışta olan son paketini inceleyelim.

10 GH/S hızda olan en küçük paketini US $ 0.6 ile satışa sunmuştur. Bakım gideri ise 0.0035 $ / 10 GH/s / 24 saattir. Paket 1 yıllık hizmeti kapsamaktadır. Ya 1 yıl dolduğunda, ya da madencilik geliri bakım giderini karşılamadığı zaman bitmektedir.

Hesaplamalarımızı 1 TH/S madencilik gücü üzerinden yapalım. 1 TH/S için 60$ bedel ödediğimizde, günlük Bitcoin madencilik gelirimiz mevcut zorluk derecesine göre günlük 0.24 $ olacaktır. Bakım gideri ise 0.35 $ olacağı için bu paket doğrudan zarar yazmaktadır. Paketin satış olmamasının nedeni anlaşılmaktadır.

HASHING24

Rakiplerine göre görece yeni bir şirket olan Hashing24 makul bir süredir Bitcoin bulut madenciliği yapmaktadır. Gerçekten yaptığını düşündürecek şirket bilgisi, kredi kartı kabul etmesi ve günlük paylaşımlar yapması gibi unsurlar olduğu için analizimize dahil ettik.

24 aylık paketinde hep 1 TH/S alırım diyenler için 1TH/S`yi 68.4$`a satmaktadır. Bakım ücreti 1 GH/S başına 0.00015$ olarak sunmaktadır. 1 TH/S için 0.15$ günlük bakım ücreti kesmektedir. Madencilik gelirini 0.24$ olarak düşünürsek 0.09$ günlük gelir ile ROI 760 gün ile yine mutlu günlerde ara beni dedirtecek noktadadır.

FLYMINING

Sektörün yenilerinden olan Flymining, Hashing24 gibi kredi kartı kabul etmesi ve şirket bilgilerini paylaşması nedeniyle analizimize dahil ettiğimiz bir şirkettir. Güvenilirliğini değerlendirmek sizlerin taktiridir.

Flymining, 1 TH/S Bitcoin bulut madencilik gücünü 42$ a sunmaktadır. Bu paketi 5 yıllık sözleşme ile satmaktadır. Bakım bedeli ise 1 TH/S başına 0.12$`dır. Yani 0.24$ günlük Bitcoin madencilik geliri üzerinden hesapla günlük 0.12 $ gelir hesaplanabilir. ROI ise 350 gün olarak hesaplayabiliriz.

EOBOT

Eobot oldukça basit arayüzü ile insanı acaba dolandırıcı mı bunlar diye düşündürmekle beraber, muhtemelen bu alanda en güvenilir servis sağlayıcılarından birisidir. Çünkü diğerlerinin aksine “Bitcoin bulut madenciliğini eğlence için yapılması gerektiğini, gelir veya yatırım olarak düşünülmemesini” açık açık, okunabilir boyutta yazmıştır.

Sitede sunduğu iki paketin ROIsi anlık hesaplanabilir. Kendi verilerine göre 25 ay ile 32 ay yatırım dönüşü hesaplanmaktadır.

Bulut Madencilik Genel Değerlendirme

Sonuç olarak piyasada çalışan Bitcoin bulut madenciliği şirketlerinin sunduğu paketler neredeyse karsız veya yatırımı karşılamama riski çok yüksektir. Ancak yine de varlar. Bunun nedeni Eobotun dediği gibi “eğlence” için düşünenler olabileceği gibi, bu işi bilmeyen piyasaya yeni girmişleri avlamak da olabilir.

İyi niyetli düşünürsek eğer Bitcoin fiyatının yükseleceğine inanıyorsanız bu tip şirketlerden bulut madencilik hizmetleri alınabilir. Sonuçta eğer Bitcoin fiyatı önümüzdeki 1 yılda x2 veya x3 olursa sözleşme süresi sabit olduğu için yatırım dönüşü hızlı olabilir. Ancak burada da fiyat yükseleceğine inanıyorsanız madencilik ürünü yerine, sadece Bitcoin de alabilirsiniz..

Bitcoin ve Kripto Paralara Giriş

Bitcoin ve diğer kripto paralara giriş yapmak için Binance platformunu güvenle kullanabilirsiniz. Binance; Türkçe dil desteği, düşük komisyon ücreti ve dünyanın en yüksek işlem hacmiyle ön plana çıkmaktadır ve son dönemin en gözde kripto para platformudur.

sohbet
« Önceki konu
sohbet

Yorum yaz

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba