PlayStation 5’te (PS5) Bitcoin ve kripto para madenciliği yapılıyor Mu?

Yazar Yorum Yap 370 views

Son dönemlerde Bitcoin ve diğer kripto paralar sıklıkla gündeme geliyor. Geçtiğimiz günler içinde Elon Musk‘ın attığı Tweet’ler, bazı uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar, artan değerler ve diğer yaşanan gelişmeler kripto paraları manşetlere taşıdı. Diğer yanda ise kripto para madenciliği var. Kripto para madenciliği yıllardır ekran kartı satıcılarına ve alıcılarına zorluklar yaşatıyor. Şimdi de PlayStation 5‘te madencilik yapıldığı iddiaları ortaya atıldı. Peki bu gerçekten doğru mu? PS5, Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliğinde mi kullanılıyor? İşte bu ilginç iddia hakkındaki tüm detaylar.

Sony geçtiğimiz kasım ayında PlayStation 5‘i veya kısaca PS5’i piyasaya sürdü. Yeni nesil konsolun Blu-ray diskli ve disksiz olmak üzere iki modeli bulunuyor. Fakat her iki modeli bulmak zor, çünkü PS5 çıktığından beridir stok sorunu yaşıyor. Stok problemi daha da derinleşebilir, çünkü PS5’te kripto para madenciliği yapıldığı iddiaları ortaya çıktı.

Çin’deki çeşitli forumlarda ve bazı tanınan kuruluşlarda yapılan haberlere göre Çin’de bir grup insan, PlayStation 5‘i hacklemiş ve kripto para madenciliği için kullanıyor. Söylentilere göre PlayStation 5’i, NBMiner’ı destekleyen ve 99 MH/s güce sahip bir madencilik donanımına çevirmiş durumdalar. Peki bu haberler ve iddia ne kadar gerçek? PlayStation 5’te Bitcoin ve diğer kripto paralar için madencilik yapılıyor mu?

PlayStation 5’in son dönemde çıkan ekran kartları kadar güçlü olmasa da güçlü bir donanıma sahip olduğu biliniyor. Konsolun içerisinde AMD’nin RDNA 2 mimarisini temel alan özelleştirilmiş bir GPU bulunuyor. TweakTown’ın yaptığı araştırmalara göre AMD’nin RX 6900 XT grafik kartı, madencilikte 60 MH/s gücünün ötesine pek geçemiyor. PlayStation 5 GPU’sunun da RX 6900 XT kadar güçlü olmadığını göz önünde bulundurursak söylendiği gibi konsolun 99 MH/s gücüne ulaşması zor görünüyor.

Diğer yandan DualShockers’ın yaptığı habere göre her ne kadar 99 MH/s hız pek gerçekçi olmasa da PlayStation 5‘in hacklenerek kripto para madenciliği için kullanılabileceği söyleniyor. Yani ulaştığı güç biraz abartı ancak PlayStation 5 ile bir madencilik yapılabilir.

Bu haberin yalnızca DualShockers ve TweakTown’ın araştırmalarına göre hazırlandığını belirtelim. PlayStation 5‘in olası madencilik gücü yalnızca söylentiden ibaret. Yine de böyle bir durum gerçekse grafik kartlarında yaşanan stok sorunu, zaten stok sorunu bir türlü çözülemeyen PlayStation 5’in işlerini daha da sıkıntıya sokabilir.

sohbet
sohbet

Yorum yaz

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba SeCReT SeCReT