Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Yazar Yorum Yap 104 views

Ethereum, önceki haftanın sonunda gelen satış dalgasının ardından dinlenceye çekilmek durumunda kaldı. Haftaya 135$ (Bitfinex) seviyesinden başlangıç yapan Ethereum, hafta içerisinde 8$-10$’lık dalgalanma gösterse de haftayı başladığı gibi bitirdi ve değerini korumuş oldu.

Önceki haftanın teknik gelişmeleri
Ethereum, önceki hafta uzun vade düşen trendi olan A trendini test ederek önemli bir gelişmeye imza atmıştı. Bu seviyeden gelen satışlarla, ETH fiyatında ciddi bir düşüş oluşmuştu. Bu haftaya baktığımızda, L1 (135$) seviyesinin tüm hafta boyunca destek olarak çalıştığını görüyoruz. Ayrıca ETH fiyatı, orta vade (OV) düşen trendi olan B trendine temas ederek, OV düşüş trendinin bittiğine dair onay görüntüsü oluşturmuş. Grafiğin hacim tarafında düşük seyir göze çarparken RSI tarafında yatay görünümün hafta sonunda yönü aşağı çevirdiğini görüyoruz.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io’ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.
Grafiğe yakın plandan baktığımızda, 140$ seviyesinin güçlü bir direnç olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Her ne kadar 140$ seviyesinin üzerinde geçiş yapılarak, mum barlar fitil bırakmış da olsa, kapanışlar hep bu seviyenin altında gerçekleşmiş. Cumartesi ve pazar günü barlarında satış baskısının etkisini artırdığını söyleyebiliriz. Hacim grafiğinde haftanın dört gününün çok düşük hacim ile kapanması dikkat çekiyor.

ETH/BTC grafiğinde hafta boyunca düşen bir trend hakim olmuş. Fiyat 4 numaralı destek bölgesine iyice yaklaşmış. Cumartesi günü barında fiyat düşünün artan bir hacimle gerçekleştiğini görüyoruz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim
Ethereum, yakaladığı güzel performansın ardından dinlenmeyi hak etti. Tabi, piyasada halen güçlü bir yukarı trend olmadığından, analizimizi ve değerlendirmemizi iyi bir şekilde yapıp, tedbiri elen bırakmamamız lazım.

Ethereum, önceki hafta A trendini test ederek teknik anlamda önemli bir gelişmeye imza atmıştı. Yukarı kırılım gerçekleşmediği için başarısız olundu. Ancak bu durum çok normal. Çünkü A trendi bir yılı aşkın bir süredir geçilememiş. Dolayısıyla, test başarısız olduğuna göre artık takip edeceğimiz durumlar; düzeltmenin nereye kadar devam edebileceği ve yukarı hareket için hangi koşulların oluşması gerektiğidir.

Mevcut durum için ETH fiyatını, L1 (135$) seviyesi tutuyor. Bu bölgenin altında 125$ seviyesi destek olarak takibimizde olmalıdır. Bu yatay seviyelerle birlikte T1 yükselen trendi destek olarak takip edilmelidir. T1 trendinden gelen yukarı yönlü tepkilere dayanarak bir sonraki temasta benzer hareket beklenebilir. Eğer beklenen tepki oluşmazsa, satış baskısı etkisini artırarak gösterecektir. A trendi yukarı kırılımında ise L2 (192$) seviyesini konuşuyor olacağız.

ETH/BTC grafiğine göre, USD paritesine benzer şekilde Y1 yükselen trendinin oluştuğunu görüyoruz. Ayrıca yatay bantta da 33670Sat seviyesi önemli desteğimizi oluşturuyor. ETH/BTC fiyatının, bu seviyelerden yukarı yönlü tepki görmesi halinde, 41670Sat seviyesini hedefleyeceğini ve USD paritesinde de olumlu gelişmeler yaşanacağını değerlendiriyorum.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba