Windows’ta Ethereum Mining Yapma

Yazar Yorum Yap 318 views

Kripto para birimlerinin her gün yeni bir gazete makalesinde ve blog paylaşımında anılmasıyla kripto dünyasına her geçen gün daha fazla ilgi artıyor. Ethereum en popüler kripto para birimleri arasında yer alıyor. “Ethereum Mining Nasıl Yapılır?” rehberinde size Windows’ta Ethereum mining nasıl yapılır ayrıntılı bir şekilde öğretilecek. Gereken donanım, yazılım ve diğer her şey hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Kripto madenciliği yapmayı düşünen çoğu insan muhtemelen Windows 10 kullanıyor. “Ethereum Mining Nasıl Yapılır?” rehberini okudukça kullanabileceğiniz en iyi programları, hangi donanımı kullanmaya nasıl karar vereceğinizi, nereler ihtiyaç duyacağınızı ve beklentilerinizi nasıl şekillendireceğinizi öğreneceksiniz.

Windows'ta Ethereum Mining Yapma Yöntemi
Windows’ta Ethereum Mining Yapma Yöntemi

Başlamadan önce Ethereum madenciliği yapmanın farklı yolları hakkında genel bir fikre sahip olmak için bu Ethereum madenciliği rehberine bir göz atın.

Windows’ta Ethereum Mining Yapma Yöntemi

İçerikler

 1. Giriş
 2. Ethereum Mining Nasıl Yapılır? – Donanım
  2.1. GPU’lar
  2.2. CPU’lar
  2.3. ASIC’ler
 3. Ethereum Mining Nasıl Yapılır? – Yazılım
 4. Windows’ta Ethereum Mining Nasıl Yapılır?
  4.1. GPU Madenciliği
  4.2. CPU Madenciliği
  4.3. ASIC Madenciliği
 5. Ethereum Mining Nasıl Yapılır? Altternatif Var Mı?
 6. Son Sözler
  Giriş
  İlk soru şu olsun; neden herhangi biri Ethereum madenciliği yapmak istesin? İnsanların Windows’ta Ethereum madenciliği nasıl yapılır öğrenmek istemesinin birkaç sebebi var.

Ethereum çok popüler ve yaygın olarak kabul ediliyor. Bitcoin kadar tanınmasa da o seviyeye geliyor. Tüm bu ana akım başarıyla pek çok yatırımcının ve kripto kurdunun gözünü Ethereum’a dikmesi doğal.

2018’in başında başlayan kripto para birimleri piyasasının dev inişine rağmen Ethereum’un hala öncü kripto para birimleri arasında yer almayı başardı. İnsanlar Ethereum’un dengesinden ve sahip olduğu ağdan memnun.

Uzun dönem yatırımcılar bir yana Ethereum’u kısa dönem kar için almak isteyen birçok insan da var. Bunun gerçekleşmesi tabii ki mümkün ancak sık gerçekleşebilecek bir olay değil. Kripto para birimleri piyasasının çok dengesiz bir piyasa olmasından dolayı yatırım yapmadan önce çokça araştırma yapmak ve beklentileri ona göre şekillendirmek gerekiyor.

Bu ve başka sebeplerden dolayı insanlar Windows 10’da Ethereum mining nasıl yapılır veya Windows 10 için en iyi Ethereum madencisi nedir öğrenmek istiyor.

Ethereum Mining Nasıl Yapılır? – Donanım
Windows 10’da Ethereum mining nasıl yapılır merak ediyorsanız donanım konusunda bazı seçenekler bulunuyor.

GPU’lar
Windows 10’da Ethereum mining nasıl yapılır denince akla gelen ilk ve en yaygın seçenek GPU madencileri oluyor. Uygun bir Windows sürümüyle çoğu insan için bu madencilik teçhizatları başlangıçta yatırım yapma ve kripto madenciliğine girme seçeneği oluyor.

GPU madenciliğinin popüler olmasının sebebi verimli olması. Bu madencilik türü uzun zaman aralıklarında Ethereum oluşturmak için ekran kartlarından (veya GPU’larından) faydalanıyor. Daha iyi ve kaliteli kartlar kullanırsanız kazancınız daha fazla oluyor. En çok tutan parça GPU’lar olsa da anakart, güç kaynağı, soğutma ve elektriği unutmamanız gerekiyor.

CPU’lar
ethereum mining nasıl yapılır

Windows 10’da Ethereum mining nasıl yapılır sorusunun bir cevabı da CPU’lar. Ama bu seçenek pek tavsiye edilmez.

Bunun sebebi CPU madenciliğinin genelde iflasa sürüklemesi. CPU’nun ürettiği Ethereum ihtiyaç duyulan elektrik ve soğutma masraflarına kıyasla bir hiç.

Peki CPU madenciliğin neden var? Seçenek oluşturduğu için.

Windows’ta Ethereum mining nasıl yapılır merak ediyorsanız ve herhangi bir donanıma yatırım yapmaya niyetiniz yoksa CPU madenciliğini seçebilirsiniz. Bilgisayarınıza ve parametrelerine göre belki kar bile edebilirsiniz. Ancak çoğu zaman bu senaryo ay sonunda gider açığıyla sonuçlanıyor.

ASIC’ler
Windows’ta Ethereum mining nasıl yapılır sorusuna en iyi cevap ASIC Ethereum mining. Şu anda piyasadaki en kazançlı tercih bu. Windows 10’da Ethereum madenciliği yapmak istiyorsanız ASIC tercihi size uygun olabilir.

ASIC (Application Specific Integrated Circuits – Uygulamaya Özel Entegre Devreler) kripto para birimi madenciliği için özel olarak tasarlanmış cihazlardır.

ASIC’ler bu konunun pek çok alanında rakiplerinden önde. Kurulmaları zor değil, az veya yok denecek kadar bakıma veya tamire ihtiyaçları var ve genellikle kullanması kolay. Ancak oldukça pahalılar, buna rağmen inanılmaz verimliler.

ASIC’lerin de dezavantajları var. Windows’ta ASIC’lerle Ethereum mining nasıl yapılır diye düşünürken bu cihazlarla karşılaşmanın çok güç olduğunu fark edebilirsiniz. Bir online mağazada veya dükkanda listelendiği al insanlar satın alıyor.

ASIC’lerin başka bir dezavantajı da yakın zamanda ortaya çıktı. GPU kullanan madenciler durumu boykot etmeye ve “grev yapmaya” hazır çünkü ASIC’ler yüzünden Ethereum madenciliğinin adil koşullarda olmadığını düşünüyorlar.

Yakın zamanda yeni seri ASIC’lerin piyasaya sürüleceği duyuruldu. Bildiride yeni ASIC’lerin altı kat daha güçlü ve daha etkili olduğunun altı çizildi. Çıkan haberler Ethereum topluluğunu bir araya getirdi. Bu söylentilerin piyasaya dengesizlik getireceği ve GPU madenciliği topluluğunda kaos çıkarıcağına inanılıyor.

Boykot ve grev işe yararsa ASIC tabanlı Ethereum madenciliğine ne olacağı hakkında bir şey söylemek güç. Topluluğu Ethereum’u yaratan ekibin harekete geçmesini arzuluyor ama bu gerçekleşirse ne gibi şeylerin uygulanacağını kestirmek zor.

Windows 10’da Ethereum madenciliği için donanım olarak ASIC kullanmayı düşünüyorsanız haberleri takip etmeniz ve bu cihazlardan birini satın almadan önce iyi araştırma yapmanız tavsiye edilir. Oldukça güçlü ve etkili olsalar da (genellikle bu muhteşem kazançlar anlamına gelir) böyle olmaları sonlarını getirebilir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba